Aktualności
20 wrzesień

Spotkania po Forum III Wieku - Dania

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W dniach od 16 do 18 września Wiceprezes Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Mariola Pękala-Piekarska uczestniczyła w wyjeździe do Miasta Arhus w Dani w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Cumulus z Nowego Sącza. Wyjazd odbył się dzięki programowi Grundtvig. Program ten dofinansowuje projekty na niewielką skalę, których głównym zamierzeniem jest wymiana doświadczeń i rozszerzenie współpracy pomiędzy organizacjami zajmującymi się niezawodową edukacją dorosłych, które są mniej doświadczone we współpracy europejskiej i które chcą uwzględnić wymiar europejski w swojej działalności edukacyjnej (przyp. www.grundtvig.org.pl)

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele czterech krajów:
Organizację Aristote z Francji reprezentowały: Giedre Cibulskaite oraz Cecile Urbain, Grecję reprezentowały Niki Karahaliou, Christina Revelou, Pitsa Anastasopoulou oraz Eleni Tzani z organizacji Amphitea, natomiast Danię Tove Jorvang, Claus Jorvang, Bea Coslovi z organizacji Eldre Sagen oraz Lisbet Kristensen, Stanislaw Kempa, Henrik Gram Nielsen z Organizacji FO. Wszystkie wymienione organizacje i ich reprezentanci w swojej działalności zajmują się osobami starszymi a przede wszystkim organizacją wolontariatu wśród nich.

Spotkanie odbyło się w mieście Arhus, które jest jednym z najstarszych miast w Danii. Założone zostało przez Wikingów ok. 770 roku na wschodnim wybrzeżu Jutlandii u ujścia strumienia Aarhus, od którego przyjęło swoją pierwotną nazwę - Aros (ujście strumienia). Ślady po założycielach miasta oglądać można do dziś w Muzeum Wikingów w Aarhus oraz pobliskim muzeum etnograficzno-archeologicznym Mosegård, gdzie latem odbywają się coroczne Spotkania Wikingów. W mieście zachowało się wiele architektonicznych zabytków, w tym średniowieczna katedra, klasztor, staromiejskie kamienice.

Obecnie Aarhus jest tętniącym życiem, nowoczesnym i szybko rozwijającym się miastem. 25 uczelni w Aarhus, w tym należący do 20 najlepszych na świecie uniwersytet, kształci ponad 35 tysięcy studentów z całego świata, którzy wieczorami zapełniają liczne kafejki. Miłośnicy kultury spędzają czas w Operze Jutlandzkiej, na koncertach Orkiestry Symfonicznej Miasta Aarhus i w licznych galeriach sztuki. Interesujące jest także to, że bardzo duża liczba osób porusza się tutaj na rowerach.

Poniżej krótka relacja:
W niedzielę 16 września odbyło się pierwsze spotkanie podczas którego mogliśmy zapoznać się z ciekawym projektem. W centrum miasta grupa młodych ludzi- wolontariuszy wybudowała coś w rodzaju pracowni artystycznej, każdy może w tej pracowni stworzyć coś swojego- jedni wybudowali ściany, inni schody, barierki, a każdy kto wchodzi na wierzchołek tego „budynku” musi symbolicznie mieć swój wkład w budowę tej pracowni, w naszym przypadku były to palety. Dania jest kandydatem do tytułu na Europejską Stolicę Kultury w 2017 roku i ten projekt jest takim przygotowaniem do tego konkursu. Jest to też pomysł na spędzenie wolnego czasu w kreatywny sposób.

Następnie udaliśmy się, aby zwiedzić Stare Miasto-  skansen prezentujący rozwój duńskiego budownictwa miejskiego od renesansu do lat 30 XX w. Tam również spotkaliśmy się z szeroko rozwiniętym w wielu duńskich organizacjach wolontariatem. Wszystkie obiekty obsługiwali wolontariusze, byli przewodnikami i na każdym kroku służyli pomocą. Można było zobaczyć pracownię złotnika, piekarnie w której pachniały co dopiero wyjęte z pieca przepyszne duńskie ciasteczka i kupić anyżkowe cukierki. Kolejnym punktem dnia było wizyta w nietypowym miejscu- mieszkaniu, które zostało wystylizowane na lata 50 –te. W Dani mnóstwo osób w wieku starszym choruje na Alzheimera, Duńczycy wpadli na pomysł aby pomóc im odzyskać pamięć, poprzez stworzenie mieszkania z lat ich młodości. Osoby chore na Alzheimera bowiem o wiele lepiej pamiętają co działo się w przeszłości niż w dniu wczorajszym. Chorzy niejednokrotnie w tym miejscu odzyskują pamięć, nie na stałe ale dla rodziny nawet ta chwila jest bardzo ważna. Całe przedsięwzięcie było bardzo drogie do wykonania- gdyż każdy szczegół mieszkania został szczegółowo dopracowany. Na kolację udaliśmy się do nowego centrum produkcji kulturowej w Aarhus. Mieliśmy okazję wejść na skośny dach tego centrum i podziwiać piękne widoki.

W poniedziałek odwiedziliśmy organizację, której reprezentanci byli naszymi gośćmi podczas Forum III Wieku. Tove i Claus Jorvang przyjęli nas niezwykle ciepło, a Tove przez cały czas chodziła w koszulce reklamującej ziemię sądecką. DanAge bo tak nazywa się organizacja której oddział prowadzą w Arhus. jest ogromną organizacją która zrzesza 609.000 członków (populacja duńska wynosi 5,5 mln osób). 30% wszystkich Duńczyków w wieku 50 + są członkami DaneAge. Została ona założona w 1986 roku w Kopenhadze. Członkostwo jest otwarte dla wszystkich osób dorosłych (w wieku 18 +) DaneAge jest niezależny, bezpartyjny i neutralny w zakresie polityki, religii i pochodzenia etnicznego. Posiada 217 lokalnych oddziałów w całej Danii w której pracuje około 12.200 wolontariuszy. Siedziba DaneAge w Kopenhadze zatrudnia 105 osób. Misją DaneAge jest walka o społeczeństwo, w którym wszyscy mogą żyć długo i wieść dobre życie, społeczeństwo, w którym człowiek jest ważniejszy od ich wieku, w którym jest możliwe, aby żyć i rozwijać się na własnych warunkach, otrzymywać wsparcie a opieka jest dostępna dla tych, którzy jej potrzebują.

Przez oddział Dan Age w Arhus przewija się tygodniowo około 3 tysięcy osób. Są to osoby starsze które korzystają z różnego rodzaju płatnych kursów (stosunkowo bardzo tanich) oraz wolontariusze. Budynek jest wyposażony w mnóstwo sal, w których przez cały dzień odbywają się spotkania, szkolenia, warsztaty, na korytarzach wiszą prace wykonane podczas zajęć plastycznych. Na najniższym poziomie znajduje się siłownia z której mogą wszyscy nieodpłatnie korzystać, organizacja zapewnia bezpłatną kawę, herbatę i ciastka podczas zajęć. Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. Jest też grupa wolontariuszy, którzy obserwują przychodzące osoby i jeżeli ktoś za długo siedzi sam, taki wolontariusz podchodzi do tej osoby i próbuje nawiązać rozmowę, żeby nikt nie czuł się w tym miejscu samotnie.
Jedną z inicjatyw DanAge było także stworzenie tzw. nocnych patroli. Seniorzy wolontariusze w specjalnie zaprojektowanych  kurtkach, chodzą po mieście i patrolują ulice, tak aby seniorzy mogli czuć się pewnie. W patrolach uczestniczą zwykle dwie kobiety i jeden mężczyzna –ale nigdy nie są to osoby jednej płci. Patrolujący nigdy też nie wtrącają się w kryzysowych sytuacjach, ale po prostu wzywają pomoc. Aby zobaczyć w jaki sposób się to odbywa udaliśmy się do dzielnicy Arhus-  Bispehaven, gdzie około 70% mieszkańców to imigranci, gdzie jest wysokie bezrobocie i duża przestępczość. Szczególnie w tej dzielnicy seniorzy byli niejednokrotnie napadani i nie czuli się bezpiecznie. Dzięki patrolom ta sytuacja uległa zmianie.
Po pysznym obiedzie udaliśmy się aby zobaczyć Morze, które otacza Danie ze wszystkich stron, mogliśmy także zwiedzić  przepiękny port, a także letnią rezydencję królowej Małgorzaty II.
Jednym z miejsc które wyróżnia Arhus jest Muzeum- Aros. Budynek zbudowany jest na koncepcji "Boskiej komedii” Dantego i ma przedstawiać połączenie nieba z ziemią. Konstrukcja jest niezwykle ciekawa i wygląda jak tęczowe koło, które w środku można zwiedzać. Oświetlone w nocy wygląda przepięknie. Niestety w poniedziałki Muzeum jest zamknięte i nie mieliśmy możliwości go zwiedzić od środka.

We wtorek wczesnym rankiem wróciliśmy do kraju pełni nowych pomysłów do wykorzystania w naszych organizacjach, tym bardziej że Tove i Claus są bardzo zainteresowani współpracą z Sądeckim UTW.